reklama

Prečo sú paradajky zo supermarketu bez chuti?

Mám rád paradajky. No niektoré sú lepšie, než ostatné. Tiež ste si všimli, že paradajky v supermarketoch sú často bez vône a chuti? A niekedy aj bez farby? Prečo sú také a prečo ich máme na Slovensku? Môžu za to peniaze.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Kedysi boli lepšie
V minulosti sa paradajky pestovali tak, ako si predstavuje každý z nás. Rastlina vyrastá zo zeme, a na nej dozrieva paradajka.

Obrázok blogu
(zdroj: fir0002 | flagstaffotos.com.au (CC BY-NC))

Situácia sa zmenila s nástupom veľkoprodukcie. Namiesto pôdy na poli sa začali používať sklenníky, v ktorých už rastliny nerastú zo zeminy, ale zo substrátu. Jedná sa o takzvané hydroponické pestovanie. Rastliny sú pestované na rôznych druhoch substrátov, ktoré nahrádzaju zeminu, a sú im presne dávkované živiny, kyslík, aj voda. Substrátov môže byť niekoľko druhov, od anorganického žulového štrku, až po zmes polymérových živíc.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sklenník nie je zlo
Paradajky (a iná zelenina) zo sklenníka môže byť dobrá a chutná. Aj na Slovensku má veľa ľudí sklenník a ich zelenina je skvelá. Tak prečo paradajky z hypermarketu sú také mdlé? Kým domáci záhradkár používa sklenník, aby si dopestoval zeleninu aj vtedy, keď sa na záhradke pracovať nedá, veľkoproducenti používajú sklenníky na znižovanie nákladov a zvyšovanie produkcie. A tu prichádza problém - doprava.

Prečo potom sú bez chuti?
V Španielsku vo veľkom dopestujú paradajky a ešte nezrelé ich zabalia, dopravia na Slovensko. Tu sú niekoľko dní/týždňov na pulte kým sa predajú. A všetci - pestovateľ, predajca, aj zákazník - chcú, aby sa paradajka nepokazila. Ako to teda funguje? Rajčina sa odtrhne nezrelá a zelená. Cestou na Slovensko "dozrieva" pomocou eténu. Bez spojenia so zemou, bez Slnka a bez vody. Výsledkom je rajčina bez chuti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môžu za to peniaze
Záleží len na nás, či budeme mať v obchodoch chutné paradajky. Keď nebudeme kupovať lacné "bezchuťovky", ale naopak, kúpime možno drahšie, ale chutné paradajky, ktoré pekne voňajú a chutia. A tu sa dostávame k situácii na Slovensku - ľudia si ich niekedy nemôžu dovoliť. K téme paradajok mi jedna pani napísala:

"Vzhľadom na platy v Slovenskej republike si môžem dovoliť kúpiť tie paradajky, ktoré mi môj finančný rozpočet dovoľuje."

A o tom to je. Skôr než budeme na Slovensku nakupovať domáce, chutné a drahšie paradajky, budú musieť obyvatelia Slovenska mať viac peňazí vo svojich peňaženkách. A tu vstupuje do nášho života politika. Nie je jedno, kto a ako nám vládne. Ako príklad uvediem tzv. disponibilný príjem domácnosti. Ten určuje, koľko ostane domácnosti po odrátaní daní a podobných poplatkov. A za terajšej Ficovej vlády ostalo domácnostiam menej peňazí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 2012 pri konci vlády SDKÚ-DS bol priemerný disponibilný príjem domácnosti 630 eur, ale po ďalšom roku Ficovej vlády klesol na 606 eur a v roku 2014 bol stále len 624 eur. Čiže ešte stále menej, než na konci vlády s SDKÚ-DS.

Obrázok blogu
(zdroj: Zdroj údajov: Štatistický úrad SR)

A to je jedna z príčin, prečo máme peniaze len na nechutné paradajky. Kým niektoré vlády budú ľudom brať peniaze z peňaženiek, ľudia budú nútení kupovať lacnejšie, nezdravšie paradajky bez chuti a vône. A nie len paradajky...

Ak sa Vám blog páči, podporte ho na vybrali.sme.sk.

Slavomír Frešo

Slavomír Frešo

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Odmalička žijem v Starom Meste a mám to tu rád :-) Zoznam autorových rubrík:  Staré MestoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu